FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Flat Head Cap Screw |
| Class | Class 10.9 |
| Combined Material & Grade | Class 10.9 Steel |
| Countersink Angle | 90° |
| Dimensional Standards | Iso 10642 |
| Display Qty | 25 |
| Drive Size | 6 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C32-C39 |
| Head Dia. | 22.4 mm |
| Head Height | 6.2 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 120 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 10.9 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 1000 N/sq. mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 50 mm |
| Screw Length | 120 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 145000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 50 mm |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.76 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Thread Style | Drive Size | Head Dia. | Head Height | Min. Tensile Strength | Hardness | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U07410.050.0250 | 1/2"-13 | Partially Threaded | 5/16" | 15/16" | 0.251" | 145000 psi | Rockwell C37-C44 | -0°F to +250°F | 10 | €20.85 | |
![]() |
M07400.040.0006 | M4 x 0.7 | Fully Threaded | 2.5 mm | 8.96 mm | 2.48 mm | 1000 N/sq. mm | Rockwell C32-C39 | - | 100 | €10.07 | |
![]() |
M07400.040.0008 | M4 x 0.7 | Fully Threaded | 2.5 mm | 8.96 mm | 2.48 mm | 1000 N/sq. mm | Rockwell C32-C39 | - | 100 | €12.25 | |
![]() |
M07400.040.0010 | M4 x 0.7 | Fully Threaded | 2.5 mm | 8.96 mm | 2.48 mm | 1000 N/sq. mm | Rockwell C32-C39 | - | 100 | €4.29 | |
![]() |
M07400.040.0012 | M4 x 0.7 | Fully Threaded | 2.5 mm | 8.96 mm | 2.48 mm | 1000 N/sq. mm | Rockwell C32-C39 | - | 100 | €12.31 | |
![]() |
M07400.040.0016 | M4 x 0.7 | Fully Threaded | 2.5 mm | 8.96 mm | 2.48 mm | 1000 N/sq. mm | Rockwell C32-C39 | - | 100 | €12.24 | |
![]() |
M07400.040.0020 | M4 x 0.7 | Fully Threaded | 2.5 mm | 8.96 mm | 2.48 mm | 1000 N/sq. mm | Rockwell C32-C39 | - | 100 | €14.13 |
Explore Products
- TOUGH GUY 5PHX0 Compostable Can Liner 40 To 45 Gallon
- YORK S1-028-15855-000 Condensate Hose 7 Inch Size
- GRAINGER ZUSASSR-C-19 Silicone Cord, 100 ft Length, 3/16 Inch Dia, Closed Cell, Red, 39 Lb/Cu ft Density
- CEMENTEX USA AFSC-CL2K-M00 Parka And Bib Kit, Storage Canister, 12 Cal., M Size, Class 00
- MEM CO 1/2FLB1-SS Barb Fitting, 303 Stainless Steel, Fnpt X Barbed, 1/2 Inch Pipe Size
- LIFT PRODUCTS LL-24-25-4450 Ground Entry Level Lifter, 2500 Lbs Capacity, 24 Inch Maximum Height
- APOLLO VALVES 701083550 Ball Valve, Size 2 Inch NPT, Bronze, Ptfe Locking
Explore More
- KEYSHAFT
- Garden Hoses
- Cylinder Position Sensors
- Cylinder Lift Trucks
- Brake and Clutch Accessories
- Bucket Bags and Tool Organizers
- PS DOORS Safemezz Horizontal Gates
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A2, Gray/White
- ANSELL 72-400 Hyflex Cut Resistant Gloves
- DESTACO 2007 Series Vertical Hold Down Clamps, U Bar
- RUD CHAIN WPP-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings
- COOPER B-LINE DB Series Support Bases
- MAGLINER Braces
- BALDOR / DODGE Tigear-2 Reducers With 3-Piece Coupled Input, Size 233
- MORSE CUTTING TOOLS 4570 Series Double End Mills, 2-Flute Miniature Ball Nose
- MERIT BRASS K611H 316 Stainless Steel Half Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07400.100.0120 Socket Flat Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Flat, 120mm Lg., 6.2mm Head Ht., 1000 N/sq.mm Min. TS
€62.58 /pack







