GRAINGER M07400.050.0070 Socket Head Cap Screw Flat Steel M5 x 0.80, 70mm Length, 100PK | AH7UVN 38DE79
GRAINGER M07400.050.0070 Socket Flat Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Flat, 70mm Lg., 3.2mm Head Ht., 1000 N/sq.mm Min. TS
Item: AH7UVNModel: M07400.050.0070Cross Ref: 38DE79
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Flat Head Cap Screw
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 100
Drive Size 3 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 11.2 mm
Head Height 3.2 mm
Head Type Flat
Length 70 mm
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1000 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 22 mm
Screw Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm