FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shoulder Screw |
| Dimensional Standards | Iso 7379 |
| Display Qty | 2 |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell C32-C43 |
| Head Dia. | 24 mm |
| Head Height | 11 mm |
| Head Texture | Knurled |
| Head Type | Standard |
| Material | Alloy Steel |
| Min. Tensile Strength | 140000 psi |
| Precision Screw | No |
| Rockwell Hardness | C32 to C43 |
| Shear Strength | 84000 psi |
| Shoulder Dia. | 16 mm |
| Shoulder Diameter Tolerance | -0.036 mm to 0 mm |
| Shoulder Length | 70 mm |
| Shoulder Length Tolerance | 0 mm to 0.25 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 140000 psi |
| Thread Length | 18 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Type | Standard Shoulder Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.31 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 16.51 |
| Ship width (cm) | 4.32 |
| HS code | 7318158045 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Shoulder Length | Shoulder Dia. | Shoulder Length Tolerance | Head Dia. | Head Height | Dimensional Standards | Drive Size | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U07111.025.0025 | #10-24 | 1/4" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 25 | €23.56 | |
![]() |
U07111.025.0062 | #10-24 | 5/8" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 25 | €26.33 | |
![]() |
U07111.025.0087 | #10-24 | 7/8" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 10 | €9.47 | |
![]() |
U07111.025.0175 | #10-24 | 1 3/4" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 10 | €22.77 | |
![]() |
U07111.025.0200 | #10-24 | 2" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 10 | €24.32 | |
![]() |
U07111.025.0225 | #10-24 | 2 1/4" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 10 | €18.45 | |
![]() |
U07111.025.0250 | #10-24 | 2 1/2" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 10 | €21.52 |
Explore Products
- GROVE GEAR NH8240037.00 NH-BM824-5-L-56 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
- E JAMES & CO SCSSIL-5/8-25 Rubber Cord Silicone 5/8 Inch 25 Feet
- TITAN FASTENERS KLA18096
- MUELLER STREAMLINE W 04002 Reducing Tee Wrot Copper 779psi At 100f
- MI-T-M 16-0391 Extension Wand, Aluminum, 1 1/2 Inch Hose Dia, 53 1/2 Inch Length, 1 1/2 Inch Width
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 15L460 Depressed Center Grinding Wheel, 0.125 In Thick, Aluminum Oxide
- APPROVED VENDOR 609E111N212 Elbow 90 Degree 2 1/2 Inch Threaded 316 Stainless Steel
- WALTER TOOLS E23364-UNF1/2 5603205 Straight Flute Tap, 1/2-20 Thread Size, 21 mm Thread Length, 100 mm Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Threaded Rods
- Outdoor Trash Cans
- Blank Tags
- Piano Hinges
- Cable Cutters
- LUMAPRO Wall Packs
- ANSELL 11-840 Hyflex Nitrile Coated Durable Industrial Gloves
- MAYHEW TOOLS Screwdriver Style Pry Bars
- ANVIL AS520BTB Series Welded Channels
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS JIC 37 Degree Flare Push On Hose Fitting
- NOTRAX Sanitop Wet Area Mattings
- LEESON Farm Duty Motors, PSC, TEAO, Resilient Base, Thru Bolt, Variable Speed
- GRAINGER Dock Levelers
- SCOTSMAN Timers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07111.160.0070 Shoulder Screw, M12x1.75 Thread Size, 70mm Shoulder Lg., 11mm Head Ht., Std, Alloy Steel
€32.30 /pack







