FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Combined Material & Grade | Class 8 Steel |
| Dimensional Standards | Din 7984 |
| Display Qty | 25 |
| Drive Size | 14 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell C22-C34 |
| Head Dia. | 24 mm |
| Head Height | 9 mm |
| Head Type | Low Profile Standard |
| Length | 40 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 800 N/sq. mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 40 mm |
| Screw Length | 40 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 40 mm |
| Thread Size | M16 x 2 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.87 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- 80/20 8402 2 x 7 Inch Aluminum Block Profile Mill Finish
- HONEYWELL 915127
- EXTECH MO290-PINS-HP Replacement Pins
- MERIT 08834123200 Flap Wheel, 2 Inch Dia x 1 Inch Width, 1/4 Inch Straight-Shank, Aluminum Oxide, P120 Grit
- EATON JGH605033W Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, 50A, 4-Pole, 600V, 310+ Electronic Ls
- CLEVELAND C71204 2001 Jobber Length Drill Bit, 1.20 mm Size, 16 mm Flute Length, 1.2 mm Shank Dia
- KIPP K0123.93082X50 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, M8 Thread Size, 50 mm Stud Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Handles and Frames
- Moisture Meters
- Convolute Non-Woven Wheels
- Finger Cots
- Belt Drive Exhaust Fans w/Drive Package
- CONDOR Chainmail Cut Resistant Gloves
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Cotton
- NORTH BY HONEYWELL Silver Shield Apron
- DESTACO 604 Series Straight Line Action Clamps
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, SS, Press Connection, FKM Seal
- OIL SAFE Fluid Storage Containers
- CEMENTEX USA Insulated Sockets, 6 Points, 1/2 Inch Square Drive
- BALDOR / DODGE Input Output Shaft Right Worm Gear Reducers, 3-Piece Coupled
- MERSEN FERRAZ MDC08B DC Distribution Fuses
- MERIT BRASS SW3412D Pipe Reducing Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07090.160.0040 Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Low, 40 mm Lg., 9 mm Head Ht., Steel
€58.35 /pack
