GRAINGER M07090.050.0012 Socket Head Cap Screw Low Steel M5 x 0.80, 12mm Length, 100PK | AH7TXC 38CY81
GRAINGER M07090.050.0012 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Low, 12mm Lg., 3.5mm Head Ht., Steel
Item: AH7TXCModel: M07090.050.0012Cross Ref: 38CY81
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Size 4 mm
Drive Type Hex Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 8.5 mm
Head Height 3.5 mm
Head Type Low
Length 12 mm
Material Steel
Min. Tensile Strength 800 N/sq. mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Thread Direction Right Hand
Thread Length 12 mm