GRAINGER M07040.100.0080 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M10 x 1.50, 80mm Length, 25PK | AH7TTE 38CX90
GRAINGER M07040.100.0080 Socket Head Cap Screw, M10x1.25 Thread Size, Cyl., 80 mm Lg., 16 mm Head Dia.
Item: AH7TTEModel: M07040.100.0080Cross Ref: 38CX90
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 12.9
Combined Material & Grade Class 12.9 Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 25
Drive Size 8 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 16 mm
Head Height 10 mm
Head Type Standard
Length 80 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 12.9
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1200 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 40 mm
Screw Length 80 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 174000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm
Thread Size M10 x 1.25
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Fine
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.41