GRAINGER M07030.160.0040 Socket Head Cap Screw Low Steel M16 x 2.00, 40mm Length, 25PK | AH7TQV 38CX58
GRAINGER M07030.160.0040 Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Low, 40 mm Lg., 10 mm Head Ht., Plain
Item: AH7TQVModel: M07030.160.0040Cross Ref: 38CX58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 6912
Display Qty 25
Drive Size 14 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 24 mm
Head Height 10 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 40 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 40 mm
Screw Length 40 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm