GRAINGER M07030.060.0035 Socket Head Cap Screw Low Steel M6 x 1.00, 35mm Length, 100PK | AH7TPR 38CX32
GRAINGER M07030.060.0035 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Low, 35 mm Lg., 4 mm Head Ht., Plain
Item: AH7TPRModel: M07030.060.0035Cross Ref: 38CX32
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 6912
Display Qty 100
Drive Size 5 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 10 mm
Head Height 4 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 35 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 35 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm