GRAINGER M04210.200.0150 Structural Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 150 mm Lg., Hot Dipped Galv
Get it by Friday, May 22
5.00% off
€398.34 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Structural Bolt |
| Class | Class 10.9 |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Grip Size | 117 mm |
| Hardness | Rockwell C32-C39 |
| Head Dia. | 32 mm |
| Head Height | 13 mm |
| Length | 150 mm |
| Material | Steel |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 145038 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 33 mm |
| Thread Size | M20 x 2.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Structural Bolt |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.86 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Product | Model | Head Height | Grip Size | Head Dia. | Material | Thread Style | Type | Thread Direction | Hardness | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M04210.200.0045 | 13 mm | 12 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 25 | €471.51 | |
![]() |
M04210.200.0050 | 13 mm | 17 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 25 | €337.46 | |
![]() |
M04210.200.0055 | 13 mm | 22 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 1 | €333.34 | |
![]() |
M04210.200.0060 | 13 mm | 27 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 1 | €333.18 | |
![]() |
M04210.200.0065 | 13 mm | 32 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 25 | €361.73 | |
![]() |
M04210.200.0070 | 13 mm | 37 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 1 | €349.80 | |
![]() |
M04210.200.0075 | 13 mm | 42 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 1 | €255.24 |
Explore Products
- PARKER LA9D901
- VERMONT GAGE 501300950 Jobber Drill Blank, #88 Size, 3/4 Inch Length, Bright Uncoated Finish
- ANVIL 0362052201 Socket Weld Lateral Fitting, Forged Steel, Size (a) 1 1/4", Size (b) 1 1/4", Size (c) 1/8"
- GRAINGER 14r3.125-12 Carbon Steel Rod, 3 1/8 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
- SMC VALVES NCDQ2A63-50DMZ Compact Cylinder, 63 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- SIOUX CHIEF 963-HTL-FE20 Drain Opener, 20 oz Bottle, Liquid, Clear, Sweetish
Explore More
- KEYSHAFT
- Traffic Barricades
- Handles and Pulls
- Demolition Hammer Accessories
- Vacuum Regulators
- Adjustable Pipe Supports
- DWYER INSTRUMENTS 477B Series Handheld Digital Manometers
- CONDOR Coated Gloves, Palm Dipped, Latex, Kevlar, 10 Gauge
- MUELLER INDUSTRIES 861SS-BC Y Strainers
- ANVIL AS888 Series Four Hole Splice Plates
- JOBOX Gear-Lock Series Push Button Aluminium Crossovers
- EATON E2J Type Mining Molded Case Circuit Breaker Trip Units
- MARTIN SPROCKET Quadra Flex Series S Type Couplings
- MARTIN SPROCKET Reborable Type Miter Gears, Hardened Teeth, 5 Pitch
- PARKER 68P Series Poly-Tite Male Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M04210.200.0150 Structural Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 150 mm Lg., Hot Dipped Galv
€419.30 /pack





