GRAINGER M04210.200.0085 Structural Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 85 mm Lg., Hot Dipped Galv, Coarse
Get it by Tuesday, Apr 14
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€261.28 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Structural Bolt |
| Class | Class 10.9 |
| Dimensional Standards | Din 6914, Iso 7412 |
| Fastener Length | 85 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Grip Size | 52 mm |
| Hardness | Rockwell C32-C39 |
| Head Dia. | 32 mm |
| Head Height | 13 mm |
| Includes Nut | No |
| Length | 85 mm |
| Made In North America | No |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 10.9 |
| Minimum Thread Length | 33 mm |
| Overall Length | 85 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 145038 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 33 mm |
| Thread Size | M20 x 2.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Structural Bolt |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.99 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 11051 Taper Drill Bit, ‎60 mm Dia., 2-1/4 Inch Overall Length
- TB WOODS 73300934-0825 Sleeve Coupling
- EATON S48G11S51X General Purpose Encapsulated Transformer, 50-60 Hz, 1-Phase, 480V, 120/240V, 0.5 KVA
- SPEARS VALVES 3920-796 Reducer Cross, Socket, Schedule 80, 18 x 16 Size, PVC
- PARKER KW0552
- EATON EZSKF-HA Panel Window Adapter, For Use With Ez Series Relay And Front Mount Unit
- VERMONT GAGE 141242000 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.4200 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug-In Power Supplies
- Duct Pressure Switches
- Stirrers
- Flange Set-Up Wedges
- Drum Palletisers
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps
- ANSELL 87-155 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- ANVIL AS651 Series Reversible Strut Brackets, Electro Galvanized
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Narrow Mouth
- MILWAUKEE Hammer Drill Bits
- APPROVED VENDOR Sieve Separator Pan 200mm Brass
- BROWNING Stock Minimum Bore Gearbelt Pulleys For H200 Belts
- MICROCHEM Encapsulated Suits
- BUSSMANN FWP Series High Speed Ferrule Fuse Links
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M04210.200.0085 Structural Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 85 mm Lg., Hot Dipped Galv, Coarse
€275.03 /pack
