GRAINGER M04210.200.0080 Structural Bolt Carbon Steel M20 x 2.5, 80mm Length, 25PK | AH7TFZ 38CV53
GRAINGER M04210.200.0080 Structural Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 80 mm Lg., Hot Dipped Galv, Coarse
Item: AH7TFZModel: M04210.200.0080Cross Ref: 38CV53
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 80 mm
Finish Hot Dip Galvanized
Grip Size 47 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 32 mm
Head Height 13 mm
Includes Nut No
Length 80 mm
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 33 mm
Overall Length 80 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 33 mm