GRAINGER M04210.120.0045 Structural Bolt Carbon Steel M12 x 1.75 X 45Mm, 100PK | AH7TEX 38CV28
GRAINGER M04210.120.0045 Structural Bolt, M12x1.75 Thread Size, Steel, 45 mm Lg., Hot Dipped Galv
Item: AH7TEXModel: M04210.120.0045Cross Ref: 38CV28
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Structural Bolt
Class Class 10.9
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 45 mm
Finish Hot Dip Galvanized
Grip Size 22 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 22 mm
Head Height 8 mm
Includes Nut No
Length 45 mm
Made In North America No
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 23 mm
Overall Length 45 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 23 mm