GRAINGER M04210.120.0070 Structural Bolt Carbon Steel M12 x 1.75 X 70Mm, 50PK | AH7TEZ 38CV30
GRAINGER M04210.120.0070 Structural Bolt, M12x1.75 Thread Size, Steel, 70 mm Lg., Hot Dipped Galv
Item: AH7TEZModel: M04210.120.0070Cross Ref: 38CV30
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 70 mm
Finish Hot Dip Galvanized
Grip Size 47 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 22 mm
Head Height 8 mm
Includes Nut No
Length 70 mm
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 23 mm
Overall Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 23 mm