GRAINGER M04005.240.0120 Structural Bolt, M24x3 Thread Size, Steel, 120 mm Lg., Blk Oxide, Coarse
Get it by Friday, May 22
5.00% off
€1,926.19 /pkg. of 20
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Structural Bolt |
| Class | Class 10.9 |
| Dimensional Standards | Din 6914, Iso 7412 |
| Fastener Length | 120 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Grip Size | 81 mm |
| Hardness | Rockwell C32-C39 |
| Head Dia. | 41 mm |
| Head Height | 15 mm |
| Includes Nut | No |
| Length | 120 mm |
| Made In North America | No |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 10.9 |
| Minimum Thread Length | 39 mm |
| Overall Length | 120 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 145038 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 39 mm |
| Thread Size | M24 x 3 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Structural Bolt |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.05 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Product | Model | Grip Size | Material | Thread Style | Head Height | Type | Thread Direction | Hardness | Tensile Strength | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M04005.240.0060 | 21 mm | Steel | Partially Threaded | 15 mm | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 145038 psi | 1 | €788.72 | |
![]() |
M04005.240.0065 | 26 mm | Steel | Partially Threaded | 15 mm | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 145038 psi | 25 | €372.89 | |
![]() |
M04005.240.0070 | 31 mm | Steel | Partially Threaded | 15 mm | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 145038 psi | 25 | €1,554.61 | |
![]() |
M04005.240.0080 | 41 mm | Steel | Partially Threaded | 15 mm | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 145038 psi | 25 | €640.46 | |
![]() |
M04005.240.0090 | 51 mm | Steel | Partially Threaded | 15 mm | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 145038 psi | 25 | €1,653.63 | |
![]() |
M04005.240.0100 | 61 mm | Steel | Partially Threaded | 15 mm | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 145038 psi | 1 | €2,242.55 | |
![]() |
M04005.240.0110 | 71 mm | Steel | Partially Threaded | 15 mm | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 145038 psi | 25 | €585.15 |
Explore Products
- VESTIL BTA-10007860 Truck Dock Board, 78 x 60 Inch, 10000 lb Capacity, Aluminium, Silver
- 3M 7100180515 80000214645 / 92606 / SG-G BAG Twist On Wire Connector, Green
- NOTRAX 150S0035RB Indoor Loose Lay Carpet Mat, Red, 90 cm x 150 cm Size
- BALDWIN FILTERS P15 Oil Filter Element/full-flow
- SPEC C07200963000S Compression Spring, 39.5 lbs/In Stiffness Rate, 31.5 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- EATON 4623-148 Control
- MAIN FILTER INC. MF0274939 G0410H Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.48 Inch Height
- COOPER B-LINE B2059HDG Pipe Conduit Clamp, 0.0966 x 7.000 x 1.25 Inch Size, Steel, Hot Dipped Galvanized
Explore More
- KEYSHAFT
- Scullery Sinks
- Trash Bags
- Canvas Chore and Jersey Gloves
- Polyvinylidene Pipe Fittings
- Copper Rod Stock
- PLAST-O-MATIC TEBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- CONDOR Cowhide Leather Palomino Driver Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 303AT Silent Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Amber, Wide Mouth
- ADVANCE TABCO Special Value, Utility Sink
- FOL-DA-TANK Water Dikes
- COOPER B-LINE W2 Series Conduit And Box Support Fasteners
- ARO MaxAir Series Pneumatic Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M04005.240.0120 Structural Bolt, M24x3 Thread Size, Steel, 120 mm Lg., Blk Oxide, Coarse
€2,027.57 /pack



