GRAINGER M01256.160.0070 Flange Bolts, Steel, Class 8.8, Zinc Yellow, 70 mm Length, Partially Threaded, Metric | CP9MBQ 38CP84
GRAINGER M01256.160.0070 Flange Bolt, M16x2 Thread Size, Steel, Yellow Zn Plated, Class 8.8, HT, 70mm Fastener Lg.
Item: CP9MBQModel: M01256.160.0070Cross Ref: 38CP84
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Flange Bolt
Class Class 8.8
Finish Yellow Zinc Plated
Flange Dia. 35 mm
Flange Type Standard
Hardness Rockwell HRC22
Head Height 14.4 mm
Head Style Hex Flange
Head Width 21 mm
Length 70 mm
Material Steel
Min. Thread Length 38 mm
Screw Size M16
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116030 psi