Item: CQ4BKEModel: HTRT/32188-24Cross Ref: 799K85
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Tube
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Grade Grade A513
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Inside Height 1 5/8"
Inside Width 2 5/8"
Length 24"
Machinability 100%
Material Carbon Steel
Material Grade A513
Mechanical Finish Mill
Outside Height 2"
Outside Width 3"
Overall Length 24"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Tube
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 65000 psi
Wall Thickness 0.188"
Yield Strength 55000 psi