GRAINGER HF/11750-12 Carbon Steel Rectangular Bar, 1 Inch Thick, 1 3/4 Inch X 12 Inch Nominal Size
Item: CP8RLAModel: HF/11750-12Cross Ref: 799JX7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Machinability 72%
Material Carbon Steel
Material Grade A36
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 1 3/4"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 1 3/4"
Yield Strength 45000 psi