GRAINGER HDD-72-15-S-SSC Drum Dumper, Stainless Steel, Stationary, 1500 Lb Weight Capacity, Hydraulic, 115Vac | CP9DUP 33RX30
GRAINGER HDD-72-15-S-SSC Drum Dumper, Stainless Steel, Stationary, 1500 Lb Weight Capacity, Hydraulic, 115Vac
Item: CP9DUPModel: HDD-72-15-S-SSCCross Ref: 33RX30
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Chute Material Stainless Steel
Depth 92"
Drum Securing Mechanism Clamp
Dump Angle 45°
Dump Height 72"
Housing Material Stainless Steel, Steel
Load Capacity 1500 lbs.
Operating Voltage 115V AC
Overall Height 96"
Overall Width 36"
Portable Stationary
Power Source Hydraulic
Rotation Angle 135°
Rotation Height 157"
Vertical Lift 157"