GRAINGER HDD-72-10-S-SSC Drum Dumper, Stainless Steel, Stationary, 1000 Lb Wt Capacity, Hydraulic, 115VAC | CP9DUW 33RX28
GRAINGER HDD-72-10-S-SSC Drum Dumper, Stainless Steel, Stationary, 1000 Lb Wt Capacity, Hydraulic, 115VAC
Item: CP9DUWModel: HDD-72-10-S-SSCCross Ref: 33RX28
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Chute Material Stainless Steel
Depth 92"
Drum Securing Mechanism Clamp
Dump Angle 45°
Dump Height 72"
Housing Material Stainless Steel, Steel
Load Capacity 1000 lbs.
Operating Voltage 115V AC
Overall Height 95"
Overall Width 36"
Portable Stationary
Power Source Hydraulic
Rotation Angle 135°
Rotation Height 157"
Vertical Lift 157"