Item: CP9DVNModel: HDD-48-10-P-SSCCross Ref: 33RX15
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Drum Dumper
Batteries Included No
Chute Material Stainless Steel
Depth 72"
Drum Securing Mechanism Clamp
Dump Angle 45°
Dump Height 48"
Electrical Connection Power Cord
For Drum Capacity 30 gal., 55 gal
For Drum Material Fiber, Metal, Plastic
Housing Material Stainless Steel, Steel
Load Capacity 1000 lbs.
Overall Width 36"
Portable Casters
Power Source Hydraulic
Rotation Angle 135°
Rotation Height 117"
Vertical Lift 117"