Item: CP9DUJModel: HDD-36-10-P-SSCCross Ref: 33RX09
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Drum Dumper
Batteries Included No
Chute Material Stainless Steel
Depth 62"
Drum Securing Mechanism Clamp
Dump Angle 45°
Dump Height 36"
Electrical Connection Power Cord
For Drum Capacity 30 gal., 55 gal
For Drum Material Fiber, Metal, Plastic
Housing Material Stainless Steel, Steel
Load Capacity 1000 lbs.
Operating Voltage 115V AC
Overall Height 64"
Overall Width 36"
Portable Casters
Power Source Hydraulic
Rotation Angle 135°
Rotation Height 96"
Vertical Lift 96"