Item: CQ3XKGModel: G15-TRB-.75-2X1Cross Ref: 30GD22
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangle Stock
Color White
Corrosion And Chemical Resistance Excellent
Friction Coefficient 0.08
Friction Rating Very Slippery
Grade Standard
Impact Strength Rating Good
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Machinability Excellent
Material Properties Standard
Max. Temp. 500°F
Min. Temp. -328°F
Nominal Length 12"
Nominal Size (merch) 2" x 12"
Nominal Width 2"
Plastic Clarity Opaque
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 12"
Plastic Length Tolerance -0.5" to +-0.5"
Plastic Thickness 3/4"
Plastic Thickness Tolerance -0.075" to +0.075"
Plastic Width 2"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Bars
Standards FDA
Tensile Strength 4350 psi
Tensile Strength Rating Poor
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%