GRAINGER G15-90F-24X10 Sheet Stock 24 Width 10 Feet Length 0.090 Thick | AH2WKZ 30FZ21
GRAINGER G15-90F-24X10 Sheet Stock 24 Width 10 Feet Length 0.090 Thick
Item: AH2WKZModel: G15-90F-24X10Cross Ref: 30FZ21
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet Stock
Backing Type Plain
Color White
Corrosion And Chemical Resistance Excellent
Elongation 200%
Impact Strength Rating Good
Length 10 ft.
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Plastic Clarity Opaque
Plastic Density 0.08 lbs.-cu. in.
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 10 ft.
Plastic Length Tolerance -0.5" to +-0.5"
Plastic Thickness 0.09"
Plastic Thickness Tolerance -0.009" to +0.009"
Plastic Width 24"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Films, Rolls
Standards Ams 3652, Fda, Mil-P-22241
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness 0.09"
Thickness Tolerance -0.009" to +0.009"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width 24"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"