GRAINGER G15-.875F-24X48 Sheet Stock 24 Inch Width 48 Inch Length 0.875 Inch Thickness
Item: AH2WRCModel: G15-.875F-24X48Cross Ref: 30GA40
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Color White
Corrosion And Chemical Resistance Excellent
Friction Coefficient 0.08
Friction Rating Very Slippery
Grade Standard
Impact Strength 3 lbs.-ft./in.
Impact Strength (lbs.) 3 lb.
Impact Strength Rating Good
Length 48"
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Machinability Excellent
Max. Temp. 500°F
Maximum Temperature 550°F
Min. Temp. Rating -400°
Minimum Temperature -350°F
Nominal Size (merch) 24" x 48"
Operating Temp. Range -400°F to +500°F
Plastic Clarity Opaque
Plastic Density 13.24 lbs.-cu. ft.
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 4 ft.
Plastic Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Plastic Thickness 0.875"
Plastic Thickness Tolerance -0.088" to +0.088"
Plastic Width 24"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Sheets
Standards Ams 3652, Fda, Mil-P-22241
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness 7/8"
Thickness Tolerance -0.088" to +0.088"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width 24"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"