GRAINGER G15-.75F-48X48 Sheet Stock 48 Inch Width 48 Inch Length 0.750 Inch Thick | AH2WQX 30GA35
GRAINGER G15-.75F-48X48 Sheet Stock 48 Inch Width 48 Inch Length 0.750 Inch Thick
Item: AH2WQXModel: G15-.75F-48X48Cross Ref: 30GA35
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Impact Strength Rating Good
Length 48"
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Minimum Temperature -350°F
Nominal Size (merch) 48" x 48"
Operating Temp. Range -400°F to +500°F
Plastic Clarity Opaque
Plastic Density 13.24 lbs.-cu. ft.
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 4 ft.
Plastic Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Plastic Thickness 0.75"
Plastic Thickness Tolerance -0.075" to +0.075"
Plastic Width 4 ft.
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Sheets
Standards Ams 3652, Fda, Mil-P-22241
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.075" to +0.075"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width Tolerance -0.25" to +0.25"