GRAINGER G15-60F-24X24 Sheet Stock 24 Width 24 Length 0.060 Thick | AH2WNN 30FZ80
GRAINGER G15-60F-24X24 Sheet Stock 24 Width 24 Length 0.060 Thick
Item: AH2WNNModel: G15-60F-24X24Cross Ref: 30FZ80
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Impact Strength Rating Good
Length 24"
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Material Type Standard Grade
Max. Temp. 500°F
Minimum Temperature -350°F
Nominal Size (merch) 24" x 24"
Operating Temp. Range -400°F to +500°F
Plastic Clarity Semi Clear
Plastic Density 13.24 lbs.-cu. ft.
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 24"
Plastic Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Plastic Thickness 0.0625"
Plastic Thickness Tolerance -0.006" to +0.006"
Plastic Width 24"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Sheets
Standards Ams 3652, Fda, Mil-P-22241
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness Tolerance -0.006" to +0.006"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width 24"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"