GRAINGER G15-.50F-48X48 Sheet Stock 48 Inch Width 48 Inch Length 0.500 Inch Thick | AH2WQJ 30GA23
GRAINGER G15-.50F-48X48 Sheet Stock 48 Inch Width 48 Inch Length 0.500 Inch Thick
Item: AH2WQJModel: G15-.50F-48X48Cross Ref: 30GA23
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Color White
Impact Strength 3 lbs.
Impact Strength (lbs.) 3 lb.
Length 48"
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Operating Temp. Range -400°F to +500°F
Tensile Strength 1500 psi
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Width 48"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"