GRAINGER G15-.25F-48X48 Sheet Stock 48 Inch Width 48 Inch Length 0.250 Inch Thick | AH2WPW 30GA11
GRAINGER G15-.25F-48X48 Sheet Stock 48 Inch Width 48 Inch Length 0.250 Inch Thick
Item: AH2WPWModel: G15-.25F-48X48Cross Ref: 30GA11
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet Stock
Impact Strength Rating Good
Length 48"
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Max. Temp. 500°F
Maximum Temperature 550°F
Min. Temp. Rating -400°
Minimum Temperature -350°F
Nominal Size (merch) 48" x 48"
Operating Temp. Range -400°F to +500°F
Plastic Clarity Opaque
Plastic Density 13.24 lbs.-cu. ft.
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 4 ft.
Plastic Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Plastic Thickness 0.25"
Plastic Thickness Tolerance -0.025" to +0.025"
Plastic Width 4 ft.
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Sheets
Standards Ams 3652, Fda, Mil-P-22241
Tensile Strength 1500 psi
Tensile Strength Rating Poor
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.025" to +0.025"
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%
Water Absorption Rating Excellent
Wear Factor Excellent
Width 48"
Width Tolerance -0.25" to +0.25"