GRAINGER G-F600-150 Ball Valve, 1 1/2 Inch Pipe, 600 PSI CWP, 0-350 Deg F, Lever Handle, Brass | CQ2LKD 20K914
GRAINGER G-F600-150 Ball Valve, 1 1/2 Inch Pipe, 600 PSI CWP, 0-350 Deg F, Lever Handle, Brass
Item: CQ2LKDModel: G-F600-150Cross Ref: 20K914
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Ball Valve
3-a Compliance Not Rated
Ball Finish Brass , Chrome Plated
Ball Port Style Full Port
Body Material Brass
Body Seal Material PTFE
Body Style Inline
Coefficient Of Volume (cv) 131.93
Connection Gender - Side 1 Female
Connection Gender - Side 2 Female
Connection Size - Side 1 1 1/2"
Connection Size - Side 2 1 1/2"
Connection Type FNPT x FNPT
Connection Type - Side 1 NPT
Connection Type - Side 2 NPT
For Media Air, Steam, Water
Handle Lever
Handle Color Blue
Handle Finish Chrome Plated
Handle Material Finish Carbon Steel , Chrome Plated
Handle Type Lever
Max. Pressure 600 psi
Max. Pressure (combustible Gas) Not Rated
Max. Pressure (cwp) 600 psi
Max. Pressure (steam) 150 psi
Max. Steam Pressure 150 psi WSP
Media Temp. Range 0°F to 350°F
Media Temperature Range 0°F to 350°F
Nominal Valve Size 1 1/2"
Overall Length 8.23"
Pipe Size 1 1/2"
Port Full
Seal Material PTFE
Seat Material PTFE
Standards Ansi B1.20.3
Stem Material Brass
Stem Type Blowout Resistant
Temp. Range 0°F to +350°F
Vacuum Service Rating 29 in. hg