GRAINGER CPB2-8125-7.1-5 Rivet Nut M8 X 1.25 Thread 28.95 Inch, 5PK | AG2TYJ 32FX36
GRAINGER CPB2-8125-7.1-5 Rivet Nut, M8x1.25 Thread Size, Steel, 28.95 mm Lg., 0.5 mm To 7.1 mm Grip Rng
Item: AG2TYJModel: CPB2-8125-7.1-5Cross Ref: 32FX36
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rivet Nut
Body Dia. 12.57 mm
Body Length 28.95 mm
Body Texture Smooth
Body Type Bulbed
Compatible Material Metal
Display Qty 5
Drill Size 1/2"
End Type Open
Flange Dia. 19.65 mm
Flange Diameter 19.7 mm
Flange Thickness 1.57 mm
Grip Range 0.5 mm to 7.1 mm
Head Height 1.57 mm
Insert Diameter 12.6 mm
Insert Nut Type Rivet Nut
Installed Length 14.48 mm
Length 28.95 mm
Material Steel
Material Grade/class Grade 1008, Grade 1010
Maximum Hole Diameter 12.7 mm
Maximum Material Thickness 7.1 mm
Minimum Material Thickness 0.5 mm
Nut Type Slotted Body
Overall Length 30.5 mm