GRAINGER BULK-RS-SBR75-60 Roll SBR 3/8 Inch Thick 5 Feet 70A
Item: AH7QEAModel: BULK-RS-SBR75-60Cross Ref: 36XT39
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Sheet
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 75A
Elongation 150%
Finish Smooth
Grade Standard
Length 5 ft.
Material SBR
Maximum Temperature 200°F
Min. Temp. -20°C
Minimum Temperature -45°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Aa 603
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 800 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Shipping Info:
Ship weight (kg) 18.45
Ship height (cm)91.44
Ship length (cm)91.44
Ship width (cm)15.24
Product Details:
    • Rubber Grouping : Rubber Sheet
Product Variants
ProductModelShapeColorDurometerThicknessTensile StrengthCompression SetDensityTear StrengthPrice
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.