GRAINGER BULK-RS-SBR75-276 Sbr Roll, 36 Inch X 40 Ft, 75A | CQ4LDL 785L09
GRAINGER BULK-RS-SBR75-276 Sbr Roll, 36 Inch X 40 Ft, 75A
Item: CQ4LDLModel: BULK-RS-SBR75-276Cross Ref: 785L09
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 75A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 40 ft.
Material SBR
Max. Temp. 200°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -45°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Shape Roll
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 800 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"