GRAINGER BULK-RS-SBR75-275 Sbr Roll, 36 Inch X 30 Ft, 75A | CQ4LBR 785L08
GRAINGER BULK-RS-SBR75-275 Sbr Roll, 36 Inch X 30 Ft, 75A
Item: CQ4LBRModel: BULK-RS-SBR75-275Cross Ref: 785L08
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 75A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 30 ft.
Material SBR
Max. Temp. 200°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -45°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 30 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Aa 603
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 800 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"