GRAINGER BULK-RS-SBR75-267 Sbr Roll, 36 Inch X 50 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 75A | CQ4LEU 785L02
GRAINGER BULK-RS-SBR75-267 Sbr Roll, 36 Inch X 50 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 75A
Item: CQ4LEUModel: BULK-RS-SBR75-267Cross Ref: 785L02
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Density 1.5 g/cc
Durometer 75A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 50 ft.
Material SBR
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 200°F
Min. Temp. -45°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Aa 706
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 800 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"