Item: CQ4LKLModel: BULK-RS-SBR75-241Cross Ref: 785KX9
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 75A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 40 ft.
Max. Temp. 200°F
Min. Temp. -45°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 40 ft.
Overall Width 36"
Standards Astm D2000 Aa 603
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 800 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"