Item: CQ4LDYModel: BULK-RS-SBR75-206Cross Ref: 785KU8
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Color Black
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 75A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 45 ft.
Material SBR
Oil Resistance Poor
Overall Length 45 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Aa 706
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 800 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"