Item: CQ4LBBModel: BULK-RS-SBR60-93Cross Ref: 785KM5
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Color Black
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 30 ft.
Oil Resistance Poor
Overall Length 30 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Aa 603
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"