Item: CQ4KZRModel: BULK-RS-SBR60-91Cross Ref: 785LA5
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Color Black
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 20 ft.
Material SBR
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"