GRAINGER BULK-RS-SBR60-129 Sbr Roll, 36 Inch X 30 Ft, 60A | CQ4LBK 785KR7
GRAINGER BULK-RS-SBR60-129 Sbr Roll, 36 Inch X 30 Ft, 60A
Item: CQ4LBKModel: BULK-RS-SBR60-129Cross Ref: 785KR7
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 30 ft.
Material SBR
Max. Temp. 200°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -45°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 30 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Aa 603
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"