Item: CQ4LEMModel: BULK-RS-SBR60-110Cross Ref: 785KP1
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Color Black
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 5 ft.
Material SBR
Oil Resistance Poor
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Aa 603
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"