Item: CQ4LDZModel: BULK-RS-SBR60-105Cross Ref: 785KN6
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Color Black
Compression Set 38%
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 45 ft.
Material SBR
Oil Resistance Poor
Overall Length 45 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Aa 603
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"