Item: CQ4LCCModel: BULK-RS-SBR60-103Cross Ref: 785KN4
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Roll
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 35 ft.
Material SBR
Max. Temp. 200°F
Min. Temp. -45°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 35 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Aa 603
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"