GRAINGER BULK-RS-S60-452 Silicone Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4TAE 56AZ60
GRAINGER BULK-RS-S60-452 Silicone Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4TAEModel: BULK-RS-S60-452Cross Ref: 56AZ60
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Food
Length 12"
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Ge 607, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"