GRAINGER BULK-RS-S50-735 Silicone Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 50A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth | CQ4QUF 56CG72
GRAINGER BULK-RS-S50-735 Silicone Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 50A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth
Item: CQ4QUFModel: BULK-RS-S50-735Cross Ref: 56CG72
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 50A
Elongation 400%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 500°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -80°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 507, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"