GRAINGER BULK-RS-S10-46 Silicone Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 10A, Red | CQ4RLB 785FA4
GRAINGER BULK-RS-S10-46 Silicone Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 10A, Red
Item: CQ4RLBModel: BULK-RS-S10-46Cross Ref: 785FA4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 30%
Durometer 10A
Elongation 900%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Maximum Temperature 300°F
Min. Temp. -40°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 1"
Shape Strip
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 1"