GRAINGER BULK-RS-RSBR60-84 Sbr Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4LJA 56GT58
GRAINGER BULK-RS-RSBR60-84 Sbr Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4LJAModel: BULK-RS-RSBR60-84Cross Ref: 56GT58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Red
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 36"
Material SBR
Max. Temp. 200°F
Min. Temp. -45°F
Oil Resistance Poor
Shape Sheet
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 24"