GRAINGER BULK-RS-RSBR60-5 Sbr Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4LJH 56GT51
GRAINGER BULK-RS-RSBR60-5 Sbr Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4LJHModel: BULK-RS-RSBR60-5Cross Ref: 56GT51
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Red
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 36"
Oil Resistance Poor
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Aa 603
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"