GRAINGER BULK-RS-RSBR60-191 Sbr Roll, 36 Inch X 50 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Red, Smooth
Item: CQ4LEPModel: BULK-RS-RSBR60-191Cross Ref: 785L96
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Red
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 50 ft.
Material SBR
Max. Temp. 200°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -45°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"