Item: CQ4LAFModel: BULK-RS-RSBR60-168Cross Ref: 785KA5
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Red
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 20 ft.
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"