GRAINGER BULK-RS-RSBR60-121 Sbr Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4LHV 785L29
GRAINGER BULK-RS-RSBR60-121 Sbr Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4LHVModel: BULK-RS-RSBR60-121Cross Ref: 785L29
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Excellent
Chemical Resistance Fair
Color Red
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 36"
Material SBR
Max. Temp. 200°F
Min. Temp. -45°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 36"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Aa 603
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 12"